منوی سایت
آمار بازدید سایت
  • کل بازدید : 114676
  • بازدید امروز : 105
  • بازدید دیروز : 122
  • بازدید این ماه : 4911
  • بازدید ماه قبل : 6430
  • آخرین بازدید : سه شنبه 8 مهر 1399 (17:46) ب.ظ

ایران توانا (پایگاه خبر دستاوردهای ایران)
خانه
 - دستاوردها و اختراعات - دستگاه تایپ حروف با حرکات چشم در کشور ابداع شد
۲۲ شهریور ۱۳۹۴

 

محققان ایرانی موفق شدند دستگاهی بسازند که به واسطه آن بیمار ناتوان جسمی حرکتی می‎تواند با حرکات چشم خود، حروف را تایپ کند و با دیگران ارتباط برقرار کند. سیما سلطانی دهنوی کارشناس ارشد مهندسی پزشکی، گفت: دستگاهی که اختراع کردیم واسطی برای کمک به ناتوانان جسمی حرکتی است که می‎توانند با استفاده از آن به راحتی با افراد ارتباط برقرار کنند. وی افزود: این سیستم یک واسط انسان و کامپیوتر به شکل یک هد بند است که با ثبت سیگنال الکتریکی چشم حرکت چشم را تشخیص می‎دهد و می‎تواند به ناتوانان جسمی حرکتی کمک می‎کند تا بدون استفاده از دست، منظور یا خواسته خود را با تایپ کلمات یا انتخاب شکل‎ها بیان کنند. به گفته وی، حتی این سیستم به کاربر امکان انجام بازی‎های رایانه ای با استفاد از چشم را می‎دهد که ضمن سر گرم شدن مهارت‎های خود را ارتقا دهند.

این محقق شرکت دانش بنیان در خصوص ویژگی‎های این سیستم گفت: وزن کم، عملکرد بی سیم، تشخیص حرکات چشم در راستای افقی و عمودی، امکان تایپ به صورت کارآمد، بیان منظور با انتخاب تصاویر، استفاده از بازی‎های رایانه ای از ویژگی‎های این سیستم به شمار می‎روند. وی اظهار داشت: این دستگاه کمک می‎کند تا بیمار جسمی حرکتی که قدرت تکلم و حرکت اندام چهارگانه را ندارند به واسطه چشمانش با کامپیوتر ارتباط برقرار کند. وی خاطرنشان کرد: این سیستم واسط یا هد بند به صورتی است که به بیمار جسمی حرکتی متصل می‎شود و حرکات چشم را بعد از تشخیص به رایانه منتقل می‎کند و بدین طریق، منظور بیمار به راحتی منتقل می‎شود.

سلطانی با بیان این که نمونه اولیه این واسط تهیه شده و آماده ورود به بازار است، اظهار داشت: در این هد بند، کیفیت سیگنال ثبت شده بالاست و کمک می‎کند که به خوبی فرد بیمار جسمی حرکتی با این سیستم کار کند. وی خاطرنشان کرد: با توجه به این که ششصد هزار بیمار جسمی حرکتی در کشور وجود دارد که این افراد با محدودیت‎هایی رو به رو هستند می‎توانند به راحتی از این سیستم استفاده و با دیگران ارتباط بر قرار کنند. این دستگاه در شرکت دانش بنیان ذهن افزار رایان مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان ساخته شده است. وی به ایران توانا گفت: این دستگاه با عنوان عینک واسط برای کمک به ناتوانان حرکتی، به شماره ۷۵۰۷۳ تحت مالکیت سیما سلطانی، سمانه بهتاج، دانشگاه اصفهان و امین مهنام در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به ثبت رسیده است. همچنین با برآورد انجام شده برای تجاری سازی این طرح به ۴۰۰ میلیون تومان سرمایه اولیه نیاز است.

دستگاه تایپ حروف با حرکات چشم + عکس، شرکت دانش بنیان ذهن افزار رایان

دستگاه تایپ حروف با حرکات چشم + عکس، شرکت دانش بنیان ذهن افزار رایان

مهر

محصول رایان دید
 رایان دید، هدبند  هوشمندی است که به کمک آن افرادی که توان گفتاری و حرکتی خود را از دست داده‌اند، می‌توانند بدون استفاده از دست و تنها با حرکت چشم خود با کامپیوتر ارتباط برقرار کنند و بدین ترتیب منظور خود را با تایپ کردن بیان کنند و از این طریق ارتباط با دنیای بیرون برای آن ها میسر می گردد.
این محصول دارای ثبت اختراع به شماره 75073 می‌باشد و اخبار این محصول توسط خبرگذاری های مختلف، اخبار شبکه های تلویزیونی، رادیو و روزنامه الموندو اسپانیا منتشر گردیده است.

آدرس: اصفهان، بلوار دانشگاه صنعتي اصفهان، شهرك علمي
          و تحقيقاتي اصفهان، ساختمان ابوریحان، واحد 239
تلفن:   09035193809